Svářecí BLOG

Elektrochemické čištění

Trápí vás rez na svárech na nerezové oceli? Něco vám chybí!

Nerezová ocel - jak název napovídá - je korozivzorná ocel (anglicky stainless steel), a díky svým vlastnostem je hojně používaná například v potravinářství, v prostředí, kde je zapotřebí zachovat vysoké hygienické standarty, ale i ve stavebnictví jako architektonický materiál, při výrobě automobilů a podobně. Tato odolnost vůči korozi či reznutí je dosažená tzv. pasivační vrstvou na povrchu. Jak tomu předejít? Po každém zásahu do pasivační vrstvy nerezové oceli je potřeba pasivační vrstvu obnovit

Jaké jsou na výběr metody čištění?

V domácích podmínkách se na odstranění rzi používají drátěné kartáře, popřípadě rouna. Tento postup je sice nejlevnější, ale také časově i fyzicky nejnáročnější, a nezaručuje stoprocentní výsledek. Kromě toho se nelze vyhnout poškrábání okolního prostředí.

Často používanou metodou je zapomocí velmi agresivních kyselin. Jedná se o tzv. moření v kapalinách obsahující směs kyseliny dusičné, sírové a fluorovodíkové. Takové mořidlo odstraní zabarvení na obrobku, ale chvíli ještě trvá, než se obnoví pasivační vrstva. Při použití této metody je důležité dodržení bezpečnostní pravidla, tyto kyseliny totiž leptají kůži, oči i dýchací cesty, vdechování výparů může vážně poškodit vnitřní orgány. Kromě toho je složitá také likvidace zbylých materiálů, které mohou mít vážný vliv na přírodu.

Revoluční metodou je vytvoření pasivační vrstvy zapomocí elektrochemického čištění. 

Jak to funguje?

Pro elektrochemické čištění je zapotřebí přístroj, který zemnícím kabelem propojíte s čištěným svarem, štětec z uhlíkových vláken a vhodnou kapalinu. Zní to až moc jednoduše? Na použití to jednoduché opravdu je.  Většinu práce totiž vykoná střídavý proud, který vyčistí zabarvení, zároveň se při tom odpařuje použitá kapalina, která odštěpuje kyslík, a ten se molekulárně spojí s chromem v nerezové oceli, a vytváří okamžitou pasivační vrstvu. Díky této metodě je tak ošetření nerezu otázkou několika minut, a navíc velmi důkladně.

Nejste si jistí?

Od toho jsme tady my! Jsme schopní profesionálně zaškolit vás po celé České republice. Jsme si vědomi, že zorientovat se v široké nabídce a širokým příslušenstvím může být složité, pomůžeme vám s výběrem vhodného zařízení i příslušenství.

V nabídce máme přístroje značky BYMAT, která se v roce 1995 stala předním německým výrobcem strojů na elektrochemického čištění.