Wolframové elektrody
Wolframová elektroda
Nejprodávanější
Wolframová elektroda
Wolframové elektrody se používají při svařování TIG jako zprostředkovatelé přenosu elektronů do místa svařování. Tento typ svařování je také známý jako svařování neodtavitelnou wolframovou elektrodou v ochranné atmosféře ochranného plynu (Argon), jelikož nedochází k úbytku elektrody tavením. Wolframové elektrody mají bod tavení až 3000°. Při svařování metodou TIG není vždy nutné přidávat další materiál ke spojování. V případě přidávání materiálu se používají elektrody tavné, jako je MIG/MAG drát na cívce (drátová elektroda), nebo obalená elektroda na ruční svařování.
Wolframové elektrody se musí před svařováním vybrousit do určitého tvaru, čímž elektroda ubývá. Elektroda se však musí se brousit podélně, ne po obvodu! Jednoduše lze říct, že čím je potřeba menší proud, tím musí být ostřejší úhel zbroušení elektrody (ostřejší špička). Čím vyšší proud, tím plošší špička bude. Tento fakt ovlivňuje šířku svarové lázně.
Jako základ se používá pro všechny typy wolframových elektrod 100% argon v tlakové láhvi čistoty nejméně 4,6 (99,996 % Argon). Pro svařování titanu je dokonce nutný argon se stupněm čistoty 5,0 (99,999 % Argon). Pro různé druhy materiálu jsou však vhodné také různé směsi, které jsou označeny barvami pro lepší přehlednost (červená = Wolfram-Thorium; bílá = Wolfram-Zirkon; atd.). Všechny tyto typy naleznete v naší nabídce.
TIP: Na hliník je možné použít také směs argonu s héliem, který zvyšuje výkon svařování. S nižším svařovacím proudem jsme totiž schopni provařit vyšší tloušťku materiálu.
Pro krátké svařování je vhodný svařovací TIG hořák Rohrman RL 26 bez vodního chlazení, protože obsáhne široký rozsah svařovacího proudu oproti jiným hořákům na trhu. Je schopen svařovat i pod nižším svařovacím proudem než 50 A. Rukojeť je menší než klasické hořáky podobné výkonnosti, a tak se hodí i pro svařování drobných svařenců. Hořák bez vodního chlazení je vhodný spíše na kratší intervaly svařování, jelikož se při dlouhodobé zátěží je možné ho přehřát vzhledem k absenci chlazení (vhodný do dílen, pro příležitostné svářeče, atd.)
Kabel pro vodou chlazené hořáky je menší a užší, než pro vzduchem chlazené, jelikož zde není nutná přítomnost tak velkého množství vodiče uvnitř kabelu. Při menším průřezu vodiče se tak vodič rychleji zahřívá, a tak je nutné jej chladit vodou. Voda však nechladí pouze vodič v kabelu, ale také tělo hořáku, ve kterém voda cirkuluje. Profesionální, vodou chlazený hořák Rohrman SR 20 má ještě menší tělo hořáku, než RL26, rukojeť je však stejného designu i velikosti.